Biuro podawcze i Sala Obsługi Klienta od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00 |
KASA od poniedziałku do piątku od 8:00 do 14:00 |
Jesteś tutaj
Publikacje
Skąd się bierze woda w kranie ?
Woda jest niezbędnym, życiodajnym elementem każdego organizmu żywego. Aż 97% wód na Ziemi stanowią wody słone z mórz i oceanów, wody słodkie stanowią tylko 3%, z czego około 75% uwięzione jest w lodowcach, lodzie polarnym i pokrywach śnieżnych. Z danych literaturowych wynika, że ok. 0,5% całej wody na świecie to woda zdatna do picia, czyli pozbawiona zanieczyszczeń i bezpieczna dla ludzi i zwierząt.
Nasi wspaniali, młodzi ekolodzy - finaliści VIII edycji konkursu literacko-plastyczno-ekologicznego "Chrońmy źródła wody", uhonorowani w trakcie Konferencji z okazji Światowego Dnia Wody - 22 marca 2024 zorganizowanej wspólnie przez olkuskie Wodociągi, olkuski Sanepid oraz olkuski STL.
Tegoroczna edycja ŚDW obchodzona jest pod hasłem "Woda Dla Pokoju".
Twórczość literacka i plastyczna, to wspaniała forma budowania świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży.
Niech wybrzmi szeroko: CHROŃMY ŹRÓDŁA WODY - dla Nas, dla zrównoważonej przyszłości - DLA POKOJU !!!
Światowy dzień Wody 2024
Co roku 22 marca na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Celebrujemy go także i my. Ideą tego święta jest uświadomienie społeczeństwu problemów związanych z brakiem dostępu do wody pitnej oraz wpływu wody na prawidłowy rozwój społeczny i gospodarczy. W tym roku hasło przewodnie to „Woda dla pokoju”.
Skład geologiczny gleb ma kluczowe znaczenie w oznaczaniu twardości wody, której jakość zależy od ilości obecnych w niej soli wapnia i magnezu. Ze względu na nasze okolice – Jurę Krakowsko-Częstochowską, która cechuje się dużą ilością skał bogatych w wapń, wodę której używamy określamy jako średnio twardą.
Jednym z najważniejszych elementów organizmu człowieka jest woda. To nie tylko składnik odżywczy, ale również związek, dzięki któremu w organizmie człowieka zachodzą niezbędne dla życia procesy. Nie ma innego związku chemicznego, który brałby udział w tak wielu funkcjach organizmu ludzkiego, co woda. Już nieznaczne odwodnienie może mieć przykre następstwa. To dlatego tak ważne jest aby regularnie pić wodę.
Jak co roku kontynuujemy edukację ekologiczną z Klubem Przyjaciół Kropelki Ambrelki.
Osad ściekowy - kłopotliwy odpad powstający w procesie oczyszczania ścieków a może cenny surowiec?
Z poprzedniego artykułu o osadach ściekowych wiemy, że powstają one w procesach oczyszczania ścieków, a obserwowany w ostatnich latach dynamiczny rozwój budowyi rozbudowy sieci kanalizacyjnych oraz oczyszczalni ścieków spowodował duży wzrost ich ilości. Wg danych GUS (Ochrona Środowiska 2022) w 2021 r. w oczyszczalniach przemysłowych i komunalnych wytworzono 1 025,8 tyś. ton suchej masy osadów ściekowych, z których 57% (584,8 tyś. ton suchej masy) stanowiły osady ściekowe wytworzone w oczyszczalniach komunalnych (Tabela 1.). Od 2000 r do 2021 r. ilość osadów ściekowych wytworzonych w komunalnych oczyszczalniach ścieków wzrosła o 63% (GUS Ochrona Środowiska 2022).
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu informuje, że Laboratorium Badania Wody i Ścieków nie testowało, nie sprawdzało urządzenia do rewitalizacji wody - metoda GRANDER i nie wydawało rekomendacji dla urządzenia jak i dla metody.
Pragniemy przedstawić Państwu ogólną charakterystykę jednego z kilku głównych ujęć wody, którymi w 97% zasilamy ludność zamieszkałą na terenie gmin: Olkusz, Bukowno, Klucze i Bolesław. Ujęciem tym jest studnia oznaczana jako C-2 bis, zlokalizowana w miejscowości Cieślin w gminie Klucze.
Nie każdy z nas wie, że proces oczyszczania ścieków nieodłącznie związany jest z wytwarzaniem tzw. osadów ściekowych.
Czym są osady ściekowe?
Osady ściekowe są organiczno-mineralną fazą stałą wyodrębnioną ze ścieków powstającą na różnych etapach ich oczyszczania. Skład oraz ich właściwości są zmienne i zależą od rodzaju oczyszczanych ścieków, metod oczyszczania oraz procesów, którym zostały poddane.
Oprócz właściwości fizycznych i chemicznych woda posiada również właściwości mikrobiologiczne. Zgodnie z Rozporządzeniem woda przeznaczana do celów spożywczych nie może zawierać jakichkolwiek mikroorganizmów. Tylko wtedy jest bezpieczna i nadaje się do spożycia.
W naszym laboratorium wykonujemy badania w kierunku Escherichia coli i grupy coli, enterokoków kałowych , Pseudomonas aeruginosa oraz ogólnej liczby mikroorganizmów.
Poniższe zdjęcia przedstawiają bakterie, z którymi nie chcemy mieć do czynienia podczas rutynowych badań i analiz wody.
Woda trafiająca do Twojego domu musi spełniać odpowiednie wymagania, które są określone w Rozporządzeniach Ministra Zdrowia, dlatego nad bezpieczeństwem oraz kontrolą jakości dostarczanej dla Was wody nieustannie czuwa nasze przedsiębiorstwo. Dzięki naszej wyspecjalizowanej kadrze Laborantów woda monitorowana jest zarówno przed wpuszczeniem, jak i podczas transportu siecią wodociągową. Laboratorium wykonuje badania z sieci wodociągowej oraz ujęć lokalnych przez cały rok. Ponadto codziennie wykonywane są analizy wody ze zbiornika wody czystej w Olkuszu, nie wyłączając świąt i dni wolnych od pracy, stąd nasi mieszkańcy mają gwarancję, iż otrzymywana przez nich woda jest najwyższej jakości. Aby dokładniej przyjrzeć się gdzie i w jaki sposób analizowane są takie próbki wody, udamy się z wizytą do naszego laboratorium, aby przyjrzeć się pracy naszych laborantów.
31 lat, tyle minęło odkąd decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych po konferencji w Rio de Janeiro, został ustanowiony Światowy Dzień Wody.
Ideą tego święta jest uświadomienie społeczeństwom problemów związanych z brakiem dostępu do wody pitnej oraz wpływu wody na prawidłowy rozwój społeczny i gospodarczy.
System zaopatrzenia w wodę, który funkcjonuje po likwidacji kopalni rud cynku i ołowiu „Olkusz – Pomorzany”, a tym samym wyłączeniu z eksploatacji Stacji Uzdatniania Wody w Olkuszu w 2017 r., wykorzystuje istniejące zasoby wód podziemnych ujmowane za pomocą studni głębinowych, zlokalizowanych poza zasięgiem triasowego leja depresji. System został zrealizowany w wyniku szczegółowej analizy porównawczej możliwych rozwiązań. Wykonana analiza wykazała, iż najbezpieczniejszym i najkorzystniejszym pod kątem ekonomicznym rozwiązaniem będzie realizacja wariantu związanego z budową nowych studni głębinowych oraz wykorzystanie już istniejących, dla których ustalono nowe – zwiększone zasoby.
Któż nie ceni sobie wody źródlanej? Powszechnie uznane przekonanie, że woda ze źródła bijącego z głębi ziemi jest zdrowa, dziś nie jest prawdziwa. Badania laboratoriów środowiskowych odkrywają przykry fakt - woda bijąca ze źródełek w 99% badanych próbek jest niezdatna do picia. Co jest powodem takiego stanu? Brak troski człowieka o środowisko naturalne spowodowała, że gleba jest tak skażona bakteriami i czynnikami chemicznymi, że woda wypływająca na powierzchnię ziemi zabiera ze sobą wszystkie te zanieczyszczenia. Picie wody źródlanej jest więc ryzykowne.
Czy wiesz, że wprowadzanie ścieków nieoczyszczonych do ziemi powoduje zanieczyszczenie gleby oraz przenikanie tych zanieczyszczeń do wód podziemnych, z których zasobów zasilane są nasze ujęcia wody. Ścieki nieoczyszczone zanim ponownie trafią do środowiska naturalnego muszą zostać oczyszczone. Aby w bezpieczny sposób, nie zagrażający środowisku naturalnemu dostały się do oczyszczalni ścieków muszą odbyć daleką drogę poprzez system sieci kanalizacyjnej. W przypadku terenów nieskanalizowanych bardzo ważne jest posiadanie szczelnych zbiorników bezodpływowych oraz właściwe eksploatowanie przydomowych oczyszczalni ścieków.
Bez niej życie na Ziemi byłoby niemożliwe. Woda jest jedną z bardziej rozpowszechnionych substancji w przyrodzie. Powierzchnia Ziemi jest nią pokryta prawie w 71%. Z tego aż 97% to woda mórz i oceanów. Pozostała część wody jest uwięziona w lodowcach, trwałej pokrywie śnieżnej i zmarzlinie, tworzy rzeki i zbiorniki wodne, znajduje się w wodach podziemnych, glebie, powietrzu oraz jest składnikiem organizmów żywych. Jedynie 2,5% objętości wód naturalnych stanowią wody słodkie, które są niezbędne do życia wszystkich organizmów. Pozostałe 97,5% to wody słone, które nie mają znaczenia, jeśli chodzi o zaopatrzenie ludzkości w wodę pitną. Nazwa „woda słona” wywodzi się od smaku wody morskiej, który pochodzi głównie od rozpuszczonego w niej chlorku sodu. Nie jest ona zdatna do picia, a jej przyjmowanie może być bardzo niebezpieczne. „Woda słodka” zawiera znacznie mniej rozpuszczonych substancji chemicznych. To z niej otrzymuje się wodę pitną.
Olkuska woda spełnia wszystkie standardy jakościowe, stawiane wodzie pitnej. Odznacza się wysokimi walorami spożywczymi i zdrowotnymi. Najważniejsze dla zdrowia człowieka pierwiastki znajdują się we właściwych proporcjach. Jest to woda średnio twarda, o odczynie lekko zasadowym.
Rodzi się pytanie: czy mieszkańcy Olkusza mają świadomość, że odkręcając kran korzystają z wody o jakości zbliżonej lub nawet znacznie lepszej niż dostępne w sklepach wody źródlane, mineralne czy stołowe? Oto 5 faktów dotyczących olkuskiej kranówki.
Woda wodzie nierówna….
• Co to znaczy?
O wodzie można bardzo dużo mówić. Wiadomo, że ma ona różny smak, czasami posiada zapach. Nie każda ma tą samą przejrzystość.
• Więc o co chodzi?
Woda nie powinna posiadać żadnego zapachu. Żadnego ! - nawet przyjemny powinien niepokoić, bo świadczy o obecności obcych substancji, o których działaniu na organizm ludzki nie można nic powiedzieć. Na przykład niektóre trucizny pachną smakowicie - trujący cyjanowodór pachnie migdałami!
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. eksploatuje oczyszczalnię ścieków w Olkuszu przy ul. Wspólna 33, która jest mechaniczno – biologiczno – chemiczną oczyszczalnią z pełną przeróbką osadów na drodze beztlenowej. Oczyszczone ścieki wprowadzane są do wód płynących w kanale „Roznos - Dąbrówka” za pośrednictwem istniejącego wylotu i spełniają wszystkie postanowienia zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym na korzystanie z wód w ramach usług wodnych - udzielonym PWIK Sp. z o. o. decyzją Dyrektora Zarządu Zlewni w Katowicach z dnia 05.02.2021r. znak: GL.ZUZ.2.4210.560m.2020.MZ/RKW-2021-2426.
Zapraszamy na wirtualny spacer po oczyszczalni ścieków w Olkuszu, który jest dostępny pod poniższym linkiem:
Oczyszczalnia przyjmuje ścieki z całego miasta i gminy Olkusz. Olkusz posiada kanalizację mieszaną, przy czym w starej części miasta jest jeszcze kanalizacja ogólnospławna, a na nowych osiedlach występuje kanalizacja rozdzielcza.
Oczyszczalnia ścieków w Olkuszu jest oczyszczalnią mechaniczno – biologiczno - chemiczną z osadem czynnym i pełną przeróbką osadów na drodze beztlenowej. Została wybudowana w 1982 roku. W latach 2013/2015 przeprowadzono modernizację oczyszczalni celem polepszenia efektywności usuwania związków biogennych tj. fosforu i azotu.
Ścieki doprowadzane do oczyszczalni systemem kanalizacji oraz ścieki dowożone poddawane są następującym procesom oczyszczania:
Szczurek Gutek, przypomina o bardzo ważnych zasadach
• Codziennie zagrożone jest prawidłowe oczyszczanie ścieków, ponieważ bardzo często używa się kanalizacji jako śmietnika!
• Proces oczyszczania ścieków zakłócają przedmioty i substancje wrzucone do kanalizacji, które są odpadami i powinny znaleźć się w koszu a śmieci, a nie w twojej toalecie!
• Odpady tj.: elementy garderoby, patyczki do czyszczenia uszu, nawilżane chusteczki, pieluchy, podpaski, tampony, reklamówki, ścierki, lekarstwa, oleje, paliwa, farby, rozpuszczalniki, chemikalia, dętki, gruz, itp. powodują zmniejszenie przepustowości kanałów kanalizacyjnych, awarię pomp na przepompowniach ścieków – wszystko to powoduje spiętrzenie ścieków w kanałach, co może doprowadzić do ich wypłynięcia w Twojej piwnicy lub sąsiada.
Z nieskrywaną radością informujemy, iż Jury w składzie:
• Józef Niewdana – Prezes Stowarzyszenia Szansa Białej Przemszy, założyciel Muzeum Wody, Hydrogeolog,
• Misia Bik - Członek Stowarzyszenia Teatralno – Literackiego w Olkuszu, malarka Pracowni Malarstwa przy UTW Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu,
• Regina Burdziakowska - Maj – Członek Zarządu Stowarzyszenia Teatralno – Literackiego w Olkuszu, polonista w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego nr 10 w Olkuszu,
• Agnieszka Goździelska – Wiceprezes Stowarzyszenia Teatralno – Literackiego w Olkuszu, polonista w Zespole Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu,