W dniu 22.10.2024 roku Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. reprezentowane przez Prezesa Zarządu – Tadeusza Chwasta oraz Wiceprezesa Zarządu Adama Kamionkę, podpisało Umowę o dofinansowanie Projektu w ramach Priorytetu 2 Fundusze Europejskie dla środowiska, Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 pn.: Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej na obszarze aglomeracji Bukowno-Bolesław.
Wartość Projektu to 50.276.850,16 zł, a wysokość dofinansowania z Funduszy Europejskich: 34.934.430,40 zł.
Mechaniczno-biologiczna Oczyszczalnia Ścieków zlokalizowana jest na ul. Puza 5 w Bukownie. Wybudowana została w 1968 roku, a rozbudowywana w latach osiemdziesiątych i zmodernizowana w 2004r.
Projekt obejmuje swoim zakresem m.in.:
1. modernizację Oczyszczalni Ścieków w Bukownie,
2. wdrożenie systemu monitorowania i sterowania siecią kanalizacyjną na obszarze aglomeracji Bukowno – Bolesław,
3. zakup pojazdu wyposażonego w urządzenie do wykrywania nieszczelności na sieci wodociągowej w celu ograniczenia strat i zwiększenia efektywności działania sieci wodociągowej.
W ramach zadania „Modernizacja Oczyszczalni Ścieków w Bukownie” przewidziano szereg robót związanych z rozbudową układu oczyszczania ścieków, w tym budowę nowych obiektów, przebudowę i remont obiektów istniejących wraz z ich włączeniem w nowy układ technologiczny, rozbiórki części istniejących obiektów oraz wykonanie infrastruktury technicznej. W ramach węzła osadowego planuje się budowę komory fermentacyjnej do produkcji biogazu, który wykorzystywany będzie do wytwarzania ciepła na potrzeby własne Oczyszczalni Ścieków.
W ramach zadania „Wdrożenie systemu monitorowania i sterowania siecią kanalizacyjną na obszarze aglomeracji Bukowno – Bolesław” przewidziano włączenie do systemu sterowania SCADA modernizowanej oczyszczalni danych z przepompowni ścieków zasilających oczyszczalnię. To nowoczesny system zarządzania infrastrukturą wodno-ściekową, który zostanie wdrożony na obszarze niniejszej aglomeracji co przyczyni się do zwiększenia szybkości reakcji i znaczną redukcję skutków ewentualnych awarii.
W ramach zadania „Zakup pojazdu wyposażonego w urządzenie do wykrywania nieszczelności na sieci wodociągowej w celu ograniczenia strat i zwiększenia efektywności działania sieci wodociągowej” przewidziano zakup pojazdu wyposażonego w sprzęt do lokalizacji awarii tj. korelator, logery szumów, magnetometry, lokalizatory. Umożliwi to szybsze diagnozowanie ubytków wody, lokalizowanie awarii, a tym samym pozwoli ograniczyć straty wody.
Projekt wpisuje się w obszary działań wskazane w „Programie Inwestycyjnym w zakresie poprawy jakości i ograniczania strat wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi”,
a konkretnie:
• działanie 8 Zasobooszczędność.
W ramach projektu planuje się zakup urządzenia umożliwiającego wykrywanie nieszczelności na sieci wodociągowej w celu ograniczenie strat wody, co wpłynie na zmniejszenie zużycia en. elektrycznej potrzebnej do wyprodukowania wody, gdyż ze względu na ograniczenie strat produkcja wody będzie niższa.
• działanie 9 Wiedza.
W ramach projektu przewidziano działania info-promocyjne.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie