Biuro podawcze i Sala Obsługi Klienta od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00

KASA od poniedziałku do piątku od 8:00 do 14:00

e-faktura

Wniosek....


Dowiedz się więcej

WIRTUALNY SPACER

Wodociągi Olkuskie zapraszają na wirtualny spacer...


Dowiedz się więcej

Kropelka Ambrelka


Dowiedz się więcej

Inwestycje

Fundusze Europejskie


Dowiedz się więcej

Uniwersytet

prof. Wodniczka


Dowiedz się więcej

Bądź na bieżąco


Dowiedz się więcej

Nowa woda

w naszych kranach


Dowiedz się więcej

Inwestycje

nasza przyszłość


Dowiedz się więcej

Edukacja

wodno-ściekowa


Dowiedz się więcej

Jesteś tutaj

Muzeum wody - ekspozycja


Historia powstania ekspozycji Muzeum Wody

Dnia 30.01.2008r. Zarząd PWiK Sp. z o.o. wraz z Zarządem Stowarzyszenia Szansa Białej Przemszy zawarły porozumienie dotyczące wzajemnej współpracy w zakresie utworzenia Muzeum Wody. Głównym celem porozumienia było powołanie do życia instytucji zajmującej się zachowaniem przedmiotów, materiałów informacyjnych dotyczących wielowiekowej działalności dostarczania wody w powiecie olkuskim oraz roli wody w historii ziemi olkuskiej.

Przedsiębiorstwo udostępniło pomieszczenie przy ul. Wspólnej w Olkuszu (Stacja Uzdatniania Wody) w celu gromadzenia i eksponowania okazów muzealnych. Otwarcie Muzeum nastąpiło 10.09.2008r. W Muzeum zgromadzono bardzo cenne eksponaty drewnianych rur wodociągowych z XV i XVI wieku, elementy projektu oraz rury żeliwne i zasuwy wodociągowe z 1900r., które zostały odzyskane w trakcie prac wykopaliskowych na rynku miasta Olkusza.

Historia zaopatrzenia w wodę miasta Olkusza jest bardzo bogata i sięga XIV w. W tym okresie intensywnie rozwijało się górnictwo i hutnictwo ołowiu i srebra, które potrzebowało znaczne ilości wody dla ówczesnych celów przemysłowych. Z drugiej strony coraz większa ilość ludności związana z górnictwem i hutnictwem potrzebowała również podstawowego surowca, jakim jest woda pitna. Posiadamy dokumenty świadczące o zorganizowanej dostawie wody pitnej do miasta poprzez ujęcia na wzgórzach i sieć doprowadzających rurociągów drewnianych. Wytworzył się zawód rurmistrza, który zajmował się dostarczaniem wody oraz konserwacją urządzeń wodnych. Człowiek renesansu, niemiecki górnik, geolog w czasie swej wyprawy do XVI wiecznego Olkusza Georgius Agricola w dziele De Re Metallica Libri XII (wydanych w Bazylei w 1556 r.) opisuje i zamieszcza drzeworyty dawnych prac górniczych i hutniczych oraz wiele cennych szczegółów m.in. wiercenie rur wodnych. Opisał i zilustrował tzw. polską płuczkę służącą do wzbogacania rudy dla procesów hutniczych. Taką właśnie płuczkę odkryto w Hutkach w gminie Bolesław koło Olkusza w 1997r. Najnowsze badania archeologiczne w rejonie Hutek (ok. 5 km od Olkusza) wykazują, że nad lokalnym strumieniem istniały w średniowieczu płuczki, w których płukano rudy ołowiu i srebra przygotowując je do procesów hutniczych. Rewelacją archeologiczną jest odkrycie w 2011r. w tym rejonie ociosanych belek z drewna jodłowego, których wiek datowany jest na 5000 lat. Być może już w końcowym neolicie wykorzystywano płytkie złoża do pozyskiwania ołowiu i srebra. Prace archeologiczne winny być pilnie kontynuowane a eksponaty i ewentualne makiety należałoby gromadzić w przyszłym dużym muzeum regionalnym w Olkuszu.

Szanowni Państwo,

sala muzealna została  przeksztalłcona w salę edukacyjną Uniwersytetu prof. Wodniczka. Zbiory muzealne nadal pozostają w budynku adminitracyjnym po dawnej Stacji Uzdatniania Wody (już nieistniejącej) i mogą  je podziwiać uczestnicy zajęć edukacyjnych w Uniwersytecie jak również zwiedzający Ścieżkę terenową "Bez wody nie ma życia" zlokalizowaną wokół niniejszego budynku. (koło budynku Laboratorium PWiK  - ul. Wspólna 2c, Olkusz)

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 

Zespół Organizacyjny PWiK Sp. z o.o. w Olkuszu

tel. (32) 643-14-15 wew. 102