Biuro podawcze i Sala Obsługi Klienta od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00

KASA od poniedziałku do piątku od 8:00 do 14:00

Jesteś tutaj

Skąd się bierze woda w kranie ?


Skąd się bierze woda w kranie ?

Woda jest niezbędnym, życiodajnym elementem każdego organizmu żywego. Aż 97% wód na Ziemi stanowią wody słone z mórz i oceanów, wody słodkie stanowią tylko 3%, z czego około 75% uwięzione jest w lodowcach, lodzie polarnym i pokrywach śnieżnych. Z danych literaturowych wynika, że  ok. 0,5% całej wody na świecie to woda zdatna do picia, czyli pozbawiona zanieczyszczeń i bezpieczna dla  ludzi i zwierząt.

źródło: https://zpe.gov.pl/a/wody-na-ziemi/D6N5CaGf8

Jeżeli mowa jest o wodzie pitnej, to w naszym kraju podstawowym źródłem jej pochodzenia są wody podziemne. W 2021 roku stanowiły one aż 73% wody, która była dystrybuowana do gospodarstw domowych w Polsce. Pozostałe źródła, z których pochodziła woda pitna to wody powierzchniowe, jak jeziora, rzeki, sztuczne zbiorniki wodne.

Czy każdą wodę można pić ?

Aby pozyskana woda mogła być przeznaczona do celów pitnych, musi zostać ona poddana wielu procesom, począwszy od znalezienia terenu, gdzie możliwe będzie jej ujęcie aż do końcowego etapu, związanego z dezynfekcją, badaniem jakości i procesem dystrybucji do sieci i docelowo
do Odbiorców.

Obecnie PWiK Sp. z o.o. posiada cztery największe ujęcia wody zlokalizowane w miejscowościach: Kolbark, Cieślin (2 ujęcia), Bydlin. Pozostałe lokalne ujęcia to: Góry Bydlińskie, Kosmolów, Braciejówka, Podlesie Rabsztyńskie, Zadole Kosmolowskie, Podlesie - Bukowno, Bór Biskupi - Bukowno.

Z ujęć woda dostarczana jest do mieszkańców magistralami wodociągowymi i siecią rozdzielczą o długości ok. 750km.

Przedsiębiorstwo nieustannie modernizuje i rozbudowuje system zaopatrzenia w wodę, wychodząc naprzeciw potrzebom Gmin i mieszkańców. W związku z tym, w marcu 2024 podpisaliśmy umowę
na wykonanie kolejnego odwiertu w celu wykonania ujęcia wody głębinowej, tym razem na terenie Gminy Olkusz, celem zdywersyfikowania dostawy wody.

Wybór poparty był szczegółową analizą naukową, specjalistów z wielu branż, w tym hydrogeologów, geologów, również w aspekcie bardzo trudnego tematu zatapiania kopalni i zaprzestania działalności ZGH Bolesław.

Aktualnie Wykonawca wyłoniony przez PWiK Sp. z o.o. w drodze przetargu prowadzi wiercenie otworu geologicznego, a cały proces powinien zakończyć się do listopada br.

Zdjęcie własne: maszyna wiertnicza do wykonania odwiertu

 

Zdjęcie własne: maszyna wiertnicza do wykonania odwiertu 

Zdjęcie własne: przykładowa lokalizacja istniejącego ujęcia wody głębinowej PWiK Sp. z o. o. w Olkuszu.