Biuro podawcze i Sala Obsługi Klienta od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00

KASA od poniedziałku do piątku od 8:00 do 14:00

Jesteś tutaj

Rola wody w organizmie człowieka


Jednym z najważniejszych elementów organizmu człowieka jest woda. To nie tylko składnik odżywczy, ale również związek, dzięki któremu w organizmie człowieka zachodzą niezbędne dla życia procesy. Nie ma innego związku chemicznego, który brałby udział w tak wielu funkcjach organizmu ludzkiego, co woda. Już nieznaczne odwodnienie może mieć przykre następstwa. To dlatego tak ważne jest aby regularnie pić wodę.

Woda jest podstawowym elementem ciała człowieka, stanowi ona od 45 do 75% masy ludzkiego ciała, w zależności od wieku, płci czy też budowy. Woda wchodzi w skład wszystkich tkanek i płynów ustrojowych, niezbędnych do pełnienia funkcji życiowych.
Woda trafia do organizmu głównie w formie płynnej (woda, napoje, soki) ale też wraz z pokarmami stałymi (warzywa, owoce). Zakłada się, że dla prawidłowego przebiegu wszystkich procesów życiowych powinno się wypijać około 2 l wody dziennie.

Transport substancji
Woda jest nośnikiem wielu substancji w organizmie. To dzięki niej składniki odżywcze i tlen są transportowane do komórek, a produkty przemiany materii oraz toksyny są usuwane. Organizm jednak ciągle pozbywa się wody - czy to przez oddychanie, pocenie, oddawania moczu czy tez wydalania kału. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie bilansu wodnego, czyli ilość płynów której pozbędzie się nasz organizm powinna być równa ilości, jaką mu dostarczymy. W innym przypadku może dojść do odwodnienia organizmu. Jest to stan, w którym zawartość wody w organizmie spada do poziomu utrudniającego jego prawidłowe funkcjonowanie. Długotrwałe odwodnienie może zagrażać naszemu życiu i jest najbardziej niebezpieczne dla niemowląt i osób starszych. Najczęstszymi objawami odwodnienia jest: uczucie pragnienia, zmęczenie, ból i zawroty głowy, rzadkie oddawanie moczu.

Ułatwienie Reakcji chemicznych
Woda jest niezbędna dla większości reakcji chemicznych, które zachodzą w organizmie. Pełni funkcje rozpuszczalnika dla licznych substancji chemicznych, co ułatwia przebieg reakcji metabolicznych takich jak trawienie, przemiana materii oraz synteza różnych związków organicznych. Ponadto woda pełni kluczową rolę w przyswajaniu, absorpcji, transportowaniu i wykorzystaniu składników pokarmowych. Dzięki niej możliwe jest bezpieczne i szybkie eliminowanie zbędnych produktów przemiany materii przez nerki, skórę oraz przewód pokarmowy.

Regulacja temperatury ciała
Woda pełni kluczową rolę przy stabilizacji temperatury naszego ciała. W krwi znajduje się aż 90% wody, a to krew krążąca po całym organizmie rozprowadza ciepło
i usuwa je z miejsc, gdzie jest go w danym momencie za dużo – utrzymuje stałą temperaturę naszego ciała co jest kluczowe dla zachowania zdrowia. To właśnie z tego powodu podczas aktywności fizycznej, bądź też w trakcie choroby, zaczynamy się pocić szybciej niż zazwyczaj. A z racji tego, że nasz organizm toleruje te straty przez bardzo krótki czas to tak ważne jest, aby wtedy pamiętać o uzupełnianiu płynów.

Ochrona narządów wewnętrznych
Woda chroni gałkę oczną, mózg, rdzeń kręgowy oraz płód, rozwijający się w ciele matki. Działa jako naturalna amortyzacja dla narządów wewnętrznych przed wstrząsami czy tez uderzeniami.

Równowaga elektrolitowa
W skład wody wchodzą rozpuszczone sole mineralne, zwane elektrolitami. Wśród nich można wyróżnić sód, potas, magnez i wapń. Te substancje odgrywają kluczową rolę w regulacji ciśnienia krwi, pracy mięśni, przewodnictwa nerwowego oraz innych procesów fizjologicznych.

Zdrowa skóra i włosy
Niedobór wody w organizmie może prowadzić do suchej skóry i łamliwości włosów.

Zdolność do koncentracji i myślenia
Brak odpowiedniego nawodnienia zmniejsza zdolności poznawcze i spowalnia procesy myślowe.Warto pamiętać, że nasze organizmy nie będą prawidłowo funkcjonowały bez odpowiedniej ilości wody. Zdrowy styl życia zacznijmy od racjonalnej i różnorodnej diety, aktywności fizycznej i przede wszystkim, regularnego picia odpowiedniej ilości wody. Odpowiedni poziom wody jest kluczowy dla ogólnej kondycji fizycznej i poziomu energii.

Zapamiętaj, że woda:
• wspomaga trawienie i reguluje metabolizm komórkowy,
• zmniejsza ryzyko przegrzania organizmu,
• nawilża tkanki, chrząstki i stawy,
• wpływa na zdrowy wygląd skóry i włosów,
• pomaga w transporcie składników odżywczych i usuwaniu toksyn.