Biuro podawcze i Sala Obsługi Klienta od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00

KASA od poniedziałku do piątku od 8:00 do 14:00

Jesteś tutaj

Twardość wody – od czego zależy i czy miękka woda jest lepsza?


Skład geologiczny gleb ma kluczowe znaczenie w oznaczaniu twardości wody, której jakość zależy od ilości obecnych w niej soli wapnia i magnezu. Ze względu na nasze okolice – Jurę Krakowsko-Częstochowską, która cechuje się dużą ilością skał bogatych w wapń, wodę której używamy określamy jako średnio twardą.

Rozróżniamy dwa rodzaje twardości:

  • Przemijającą (węglanową) – główną rolę odgrywa tutaj wodorowęglan wapnia Ca(HCO₃)₂, i wodorowęglan magnezu, Mg(HCO₃)₂. Można sobie z nią bardzo łatwo poradzić poprzez przegotowanie wody. Wysoka temperatura sprawi, że ww. związki opadają na dno. Stąd przedrostek „przemijająca”, ponieważ w łatwy sposób możemy się jej pozbyć.
  • Nieprzemijająca (niewęglanowa) – w tym przypadku wpływ mają nie tylko sole wapnia, magnezu, ale także obecność chlorków, siarczanów, azotanów oraz innych rozpuszczalnych w wodzie soli.

 

W naszym laboratorium badanie twardości wody wykonujemy metodą miareczkową.

Kolba I - próbka badana.

Kolba II - woda z buforem oraz wskaźnikiem

Kolba III - etap końcowy miareczkowania

 

Poniższa tabela przedstawia podział na stopnie twardości wód, którymi posługujemy się w laboratorium. Badana woda w naszych okolicach osiąga średnio 220-280 [CaCO3 mg/l] (stopnie amerykańskie) co klasyfikuje ją, jak już wcześniej wspomniano, jako średnio twardą. Niestety ma to odzwierciedlenie w codziennym użytkowaniu sprzętu domowego w postaci osadzania się osadu na dnie np. czajników, garnków, czy wpływie na nasz sprzęt AGD. Pamiętajmy, że oprócz użycia dużej ilości chemii, możemy sobie pomóc w takich sytuacjach produktami, które zazwyczaj każdy z nas ma w swoim domu tj. ocet, kwasek cytrynowy, a dla posiadaczy zmywarek dodatkowym artykułem pomocniczym będzie użycie nabłyszczacza.

Rodzaj wód

Stopnie niemieckie [˚dH]

Stopnie amerykańskie [CaCO3 mg/L]

Bardzo miękka

0-5,6

0-100

Miękka

5,6-11,2

100-200

Średnio twarda

11,2-19,6

200-350

Twarda

19,6-30,8

350-550

Bardzo twarda

>30,8

>550

 

Która woda jest lepsza dla naszego zdrowia – twarda czy miękka?

Zdrowie to indywidualna sprawa każdego z nas, każdy może reagować inaczej na czynniki, które nas otaczają, w tym wodę. Mowa tutaj o wodzie, którą pijemy (z kranu), a także o tej, której używamy do kąpieli.

Ze względu na zawartość wapnia i magnezu, picie wody twardej, czyli bogatej w te dwa pierwiastki przyczynia się m.in. do:

  • zmniejszenia prawdopodobieństwa zachorowań na choroby wieńcowe, poprzez wspomaganie pracy serca;
  • utrzymania dobrej kondycji naszych kości, w tym zębów;
  • prawidłowego działania układu trawiennego.

Inaczej jest w przypadku brania kąpieli/pryszniców w wodzie twardej, niestety jej właściwości sprawiają, że trudniej jest zmyć stosowane przez nas produkty np. mydła, szampony, płyny. Może to prowadzić do wysuszenia skóry i włosów.

W medycynie nigdy nie ma 100% pewności, że dany czynnik ma taki, a nie inny wpływ na ludzki organizm.

My w laboratorium jesteśmy za to pewni w 100% swoich wyników, dlatego przypominamy, że na naszej stronie jest możliwość sprawdzenia poziomu twardości wody, magnezu oraz wapnia pod adresem: https://pwik.olkusz.pl/Strefa_klienta/Woda