Światowy Dzień Wody, 22 marca każdego roku, skupia się na znaczeniu wody. Tegoroczny temat "Natura dla wody" bada, w jaki sposób możemy wykorzystać przyrodę do przezwyciężenia wyzwań związanych z wodą w XXI wieku. Szkody w środowisku, wraz ze zmianami klimatycznymi, napędzają kryzysy związane z wodą, które obserwujemy na całym świecie. Powodzie, susze i zanieczyszczenie wody pogłębia degradowana roślinność, gleba, rzeki i jeziora.
Kiedy zaniedbujemy nasze ekosystemy, utrudniamy zapewnienie każdemu wody potrzebnej do przetrwania i rozwoju.
Rozwiązania oparte na przyrodzie mogą rozwiązać wiele problemów związanych z wodą. Musimy robić o wiele więcej dzięki "zielonej" infrastrukturze i harmonizować ją z "szarą" infrastrukturą wszędzie tam, gdzie to możliwe. Sadzenie nowych lasów, ponowne łączenie rzek z obszarami zalewowymi i przywracanie terenów podmokłych zrównoważy obieg wody i poprawi ludzkie zdrowie i źródła utrzymania.
Olkuskie Wodociągi wraz z Państwową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Olkuszu corocznie, stara się edukować dzieci i młodzież w tematach wodno-ściekowych. Od dwóch lat chętnie te inicjatywy wspiera Starosta Olkuski.
Tegoroczna konferencja, której celem było uświadomienie jak ważnym tematem jest dbanie o naturalne środowisko w kontekście ochrony źródeł wody i nielegalnych zrzutów nieczystości.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu - dr Agata Knapik w swoim wystąpieniu przypomniała zgromadzonym historię obchodów Światowych Dni Wody. Poruszała tematy w zakresie zasobów wody pitnej jako problem globalny, ale i regionalny, zużycia wody jako surowca, a także wody jako najzdrowszego napoju . Poruszony został także poważny problem ścieków pochodzących z gospodarstw domowych, które w dużej ilości ciągle wracają do środowiska bez oczyszczenia, co jest powodem groźnych zanieczyszczeń wody. Przedstawione zdjęcia obrazowały zgromadzonym rangę problemu.
Wiceprezes Olkuskich Wodociagów - Grzegorz Cebo zaprezentował nowy system zaopatrzenia w wodę dla regionu olkuskiego, który funkcjonuje na terenie czterech gmin od roku. Przedstawił także działania jakie podejmuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu w zakresie ochrony zasobów naturalnych. Zwracał uwagę, jak ważne jest edukowanie już od najmłodszych lat, jak dbać o środowisko i jakie efekty przynoszą nieekologiczne zachowania, w tym także i na wodę.
Pan Józef Niewdana – Prezes Stowarzyszenia Szansa Białej Przemszy zaprezentował „Skutki odprowadzania ścieków komunalnych do ziemi”, wraz ze szczegółowymi pomiarami dla każdej z Gmin.
Na koniec prof. dr hab. inż. Jacek Motyka - Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, Katedra Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej przedstawił „Wpływ zatapiania kopalni rud cynku i ołowiu „Trzebionka” na stosunki wodne w rejonie chrzanowskim”. Prezentacja ubrazuje nam co może czekać rejon olkuski po uruchomieniu programu zatapiania kopalni.
Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z siedzibą w Olkuszu składa szczególne podziękowania Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Olkuszu - Agacie Knapik, Staroście Powiatu Olkuskiego – Pawłowi Piasnemu i Wicestaroście Powiatu Olkuskiego – Janowi Orkiszowi, prof. dr hab. inż. Jackowi Motyce oraz Józefowi Niewdanie za współpracę oraz merytoryczne uświetnienie konferencji.
Ekologiczne konferencje uświetnia także od dwóch lat konkurs literacko-plastyczno-ekologiczny pn. „Chrońmy źródła wody” organizowany przez Olkuskie Wodociągi i Stowarzyszenie Teatralno-Literackie.
Serdeczne podziękowania za ogromny wkład pracy i zaangażowania dla członków Stowarzyszenia podczas organizacji konkursu a także za podwyższenie rangi konkursu dzięki objęciu go patronatem przez Starostę Olkuskiego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olkuszu.
Konkurs przeznaczony był dla dzieci i młodzieży z Powiatu Olkuskiego,
a jego celem było:
- uświadamianie zagrożeń będących skutkiem negatywnych działań człowieka na środowisko,
- uwrażliwienie na aktualne problemy dotyczące czystości wód i gleb oraz gospodarki ściekowej,
- rozbudzanie poczucia jedności ze środowiskiem naturalnym,
- kształtowanie zachowań proekologicznych.
Zorganizowana konferencja okazała się wspaniałym momentem aby ogłosić laureatów II edycji konkursu literecko-plastyczno-ekologicznego „Chrońmy źródła wody”.
Wybór laureatów okazał się nie lada zadaniem dla Kapituły konkursu a ilość złożonych prac konkursowych ponownie przewyższył najśmielsze oczekiwania. Organizatorzy serdecznie gratulują wszystkim zwycięzcom oraz zachęcają do udziału w kolejnych edycjach konkursu. Ogromne podziękowania płyną także do wszystkich placówek, które włączyły się do wspólnej zabawy. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji laureatów konkursu.
Prezes Olkuskich Wodociągów na ręce Pana Przemysława Kani - Prezesa Stowarzyszenia złożył serdecznie podziękowania za współpracę, inicjatywę i zaangażowanie wszystkich członków Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego, a szczególnie Pani Małgorzacie Dachowskiej, która poprowadziła tegoroczną konferencję.
Dodatowe i szczególne podziekowania dla Pana Tomasza Lisa - Dyrektora Zespołu Szkół nr 3 im. A. Kocjana w Olkuszu za udostępnienie auli szkolnej oraz pracownikom i uczniom Szkoły za pomoc przy organizacji konferencji.
Poniższe zdjęcia autorstwa Pana Piotra Kubiczka udostępnione dzięki uprzejmości i za zgodą autora i Przeglądu Olkuskiego, za co serdecznie dziękujemy.