Jesteś tutaj

ZAPRASZAMY TOURdePologne z Olkuskimi Wodociągami


Zapraszamy na Olkuski rynek na stanowisko Olkuskich Wodociągów, gdzie posmakować można bezpłatnie wody z ujęć głębinowych nowego systemu zaopatrzenia w wodę.

Woda z saturatora rozlewana jest przez pracowników Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z siedzibą w Olkuszu, podczas TOURdePOLOGNE na Olkuskim rynku od godziny 11.00

 

Woda pochodzi z ujęć głębinowych nowego systemu zaopatrzenia w wodę mieszkańców gmin: Olkusz, Bukowno, Bolesław i Klucze, które zostały wykonane w celu zabezpieczenia ciągłości dostaw wody pitnej mieszkańcom po likwidacji kopalni.

Woda, którą dostarczają Olkuskie Wodociągi do naszych domów jest wysokiej jakości. Posiada wiele mikroelementów oraz ma bardzo dobrą jakość pod względem mikrobiologicznym. Zawiera w swoim składzie m.in.:

Wapń, który wchodzi w skład materiału budulcowego kości i szkliwa. Pełni rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych, mechanizmie skurczu mięśni, przepuszczalności błon komórkowych, w regulacji procesu krzepnięcia krwi, regulacji rytmu serca oraz wchłaniania witaminy B12, wpływa na kontrolę ciśnienia tętniczego.

Magnez, który bierze udział w budowie kości i zębów, ma udział w procesie widzenia, spełnia ważną rolę w przekazywaniu informacji między mięśniami i nerwami, bierze udział w przemianie materii, hamuje krzepnięcie krwi (chroni przed zakrzepami w naczyniach, skrzepami w sercu - ochrona przed zawałem), jest aktywatorem niektórych enzymów.

Żelazo, które jest składnikiem czerwonego barwnika krwi (hemoglobiny), niezbędny także w procesie tworzenia czerwonych ciałek krwi w szpiku kostnym. Jest niezbędny do prawidłowej budowy skóry, włosów, paznokci, do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.

Fluor, jest składnikiem kości i zębów, wzmacnia szkliwo, zębinę, zapobiega występowaniu próchnicy, zmniejsza rozpuszczalność szkliwa. U osób dorosłych pełni również ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu kośćca. Wpływa na gospodarkę wapnia i fosforu w organizmie. W okresie ciąży pomaga we wchłanianiu żelaza i zapobiega niedokrwistości.

Fosfor, składnik kości, zębów, związków wysokoenergetycznych, kwasów nukleinowych, kefaliny, lecytyny, błon komórkowych oraz krwi. Bierze udział w budowie i utrzymaniu prawidłowego stanu zębów i kości; w regulacji równowagi kwasowo-zasadowej, Odgrywa bardzo duża rolę w procesach anabolicznych i katabolicznych, bierze udział w spalaniu glukozy.

Chlorki, są głównym składnikiem wydzielin i wydalin, wchodzą w skład soków trawiennych  w przewodzie pokarmowym (sok żołądkowy i ślina), uczestniczą w regulacji gospodarki wodnej w organizmie oraz równowagi kwasowo zasadowej.

Skład wody:

Lp.

Skład mineralny wody

Jednostka

Wyniki analiz wraz
z niepewnością

1

Odczyn pH w temp. 25°C

-

7,9

2

Żelazo

µg/l Fe

18

3

Zasadowość ogólna

mg/l CaCO3

209

4

Twardość ogólna

mg/l CaCO3

260

(ok.12-14 stopni niemieckich)

5

Wapń

mg/l Ca

76

6

Magnez

mg/l Mg

17

7

Chlorki

mg/l Cl

14

8

Fluorki

mg/l F-

0,12

9

Siarczany

mg/l SO4-

33