Jesteś tutaj

Szkolne Święto Wody w Bukownie


„Woda – dar bezcenny” pod takim tytułem 15.06.2018r. odbyło się Szkolne Święto Wody w Zespole Szkół Nr 2 w Bukownie ( Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Wł. St. Reymonta i Gimnazjum Nr 2).

Olkuskie Wodociągi znalazły się wśród zaproszonych gości. Pan Grzegorz Cebo - Wiceprezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu oraz Pani Dorota Stach - Kierownik Laboratorium Badania Wody i Ścieków uświadamiali jak ważną rolę w naszym życiu pełni woda i skąd bierze się w naszych kranach.

PWiK w Olkusz dostarcza mieszkańcom wodę bezpieczną do spożycia, o czym świadczą wyniki jej badań, wykonywane przez własne akredytowane laboratorium oraz laboratorium olkuskiego sanepidu. W porównaniu  z jakością wód butelkowanych olkuska kranówka wypada lepiej niż sprzedawana w sklepach woda. Atutem dla wody wodociągowej jest wzmożony i systematyczny nadzór laboratoryjny i sanepidowski. Woda bogata w mikroelementy takie jak żelazo, cynk, mangan, fluor, magnez, wapń daje pewność, że do naszych organizmów dostarczany jest „pakiet zdrowotny”, zapewniający prawidłowe funkcjonowanie układów kostnego, nerwowego, krwiotwórczego i trawiennego.

Nowy system zaopatrzenia w wodę i rozległa sieć wodociągowa (ponad 700 km) jest obiektem wymagającym szczególnej troski i zabezpieczeń, o które dba olkuskie przedsiębiorstwo. Taka codzienna i intensywna kontrola jakości wody jest dobrym działaniem w kierunku utrzymania bezpieczeństwa zdrowotnego wody i odpowiedniej wysokiej jakości.

Uczniowie klasy III gimnazjum zwrócili uwagę na fakt, że nie wszyscy ludzie na świecie mogą w taki sam sposób korzystać z wody. Ponad 660 milionów ludzi żyje w regionach, gdzie brakuje dostępu do czystej wody lub jest on ograniczony. Bardzo często także jedyna woda dostępna dla człowieka, jest niezdatna do spożycia. Brak dostępu do wody ma także wiele innych konsekwencji. Zmusza ludzi do wielokilometrowych wędrówek do najbliższego źródła. Najczęściej odpowiedzialne za dostarczanie wody do  gospodarstw domowych są kobiety i młode dziewczynki, przez co nie mogą chodzić do szkoły. Zaprezentowali film o historii Ayshy, która aż 8 godzin dziennie spędza na zdobywaniu wody. Brak wykształcenia dziewczynek takich jak Aysha wpływa na ich dorosłe życie. Dlatego tak ważnym jest zagwarantowanie dostępu do czystej wody wszystkim ludziom, by mogli w pełni korzystać ze wszystkich swoich praw. Podczas szkolnego święta wystąpili również uczniowie klas IV, V i VI, którzy zaprezentowali taniec i piosenkę.

Serdeczne podziękowania dla Dyrekcji Zespołu Szkół Nr 2 oraz Pani Joanny Nowak za zaproszenie do czynnego uczestnictwa w Szkolnym Święcie Wody. Z pewnością Państwa inicjatywa uświadomiła wszystkim, że woda jest darem bezcennym, o który musimy się troszczyć, by wystarczyło go dla wszystkich mieszkańców naszej planety.

Prezentacja Kierownika Laboratorium - "Dobra woda - co to znaczy?"