Biuro podawcze i Sala Obsługi Klienta od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00

KASA od poniedziałku do piątku od 8:00 do 14:00

Jesteś tutaj

STOP dla deszczówki w kanalizacji sanitarnej.


Informujemy, że wprowadzanie wód opadowych, roztopowych i drenażowych do kanalizacji sanitarnej poprzez m.in. podłączenie rur z rynien, krat, wpustów, odwodnień liniowych wokół domów itp. do sieci kanalizacji sanitarnej jest zakazane wg obowiązujących przepisów prawa. Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 1 ustawy  z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tj. Dz. U. 2023 poz. 537) „…zabrania się wprowadzania wód opadowych i roztopowych oraz wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej.” !!!

 

Jakie są skutki niewłaściwego odprowadzania deszczówki?

Nielegalne wprowadzanie wód opadowych do kanalizacji sanitarnej przyczynia się m.in. do:

  • Wzrostu cen odbioru ścieków – w związku ze wzrostem kosztów ponoszonych m.in. na przepompowywanie i oczyszczanie nadmiarowych wód deszczowych (tj. wzrost zużycia energii elektrycznej, dodatkowe awarie i remonty urządzeń w związku ze zwiększeniem
    i przyspieszeniem stopnia ich zużycia na skutek doprowadzania z wodami opadowymi zanieczyszczeń stałych, wyższe opłaty środowiskowe).
  • Destabilizacji prawidłowej pracy oczyszczalni ścieków – zaburzenia przebiegu procesów technologicznych w następstwie czego następuje pogorszenie sprawności oczyszczania ścieków.
  • Przeciążenia hydraulicznego kanalizacji i oczyszczalni ścieków – kanały sanitarne nie są wymiarowane na przepływy wód opadowych zatem uniemożliwiają przyjęcie deszczówki co prowadzi do ich przepełniania i w następstwie do zalewania nieruchomości, ulic i lokalnych podtopień.

Co zatem zrobić z deszczówką?

Podczas opadów na terenach niezabudowanych znaczna część wód wsiąka w ziemię
i przedostaje się do wód gruntowych. Sytuacja zmienia się istotnie w przypadku terenów zurbanizowanych, gdzie większość wód opadowych spływa do kanałów i cieków wodnych. Ilość deszczówki jaką mamy do zagospodarowania, wynika bezpośrednio z powierzchni nieprzepuszczalnej, na którą spadnie deszcz – im większa powierzchnia dachu, utwardzonego parkingu, chodnika czy podjazdu tym więcej wody opadowej. Właściciel powinien zagospodarować wody opadowe, roztopowe i drenażowe z terenu swojej posesji zgodnie z art. 234 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (tj. DZ. U. 2023 poz. 1478).

Należy pamiętać, że wód opadowych nie należy odprowadzać na sąsiednie działki oraz nie można zmieniać ukształtowania terenu nieruchomości tak, by woda spływała poza jej obszar.

W jaki sposób zagospodarować wody opadowe?

Sposób właściwego zagospodarowania wód opadowych zależy tylko i wyłącznie
od właściciela nieruchomości. Ze względu na różnorodność rozwiązań związanych z gromadzeniem i zagospodarowywaniem wód opadowych oraz w związku z możliwymi zmianami przepisów prawa właściciel dokonując wyboru sposobu zagospodarowania ww. wód powinien zasięgnąć opinii na temat wymaganych formalności w miejscowym urzędzie gminy lub zlecić to zewnętrznemu podmiotowi.  Wody opadowe mogą być zagospodarowane m.in. poprzez:

  • Zakładanie systemów retencjonowania wody – zastosowanie naziemnych lub podziemnych zbiorników retencyjnych, które pozwalają na jej wykorzystanie w gospodarstwie domowym do celów ogrodniczych czy gospodarczych,
  • Odprowadzanie na własny teren nieutwardzony do np. dołów lub studni chłonnych,  podziemnych skrzynek lub drenaży rozsączających, niecek retencyjnych,
  • Zakładanie ogrodów deszczowych – są to kompozycje roślinne posadzone na odpowiednio przygotowanym podłożu, które filtrują i zatrzymują wodę. Dzięki nim wody opadowe zamiast spływać z terenu posesji są stopniowo wchłaniane i wykorzystywane przez rośliny,
  • Zakładanie oczek wodnych lub stawów hydrofitowych – są to zbiorniki wodne, które gromadzą wody opadowe umożliwiając interesującą aranżację przestrzeni,
  • Zakładanie tzw. zielonych dachów – są to pokrycia powierzchni dachu, które umożliwiają uprawę roślin i zmniejszają odpływ wód opadowych poprzez ich magazynowanie,
  • Zakładanie powierzchni przepuszczalnych – wykonanie podjazdów do domu lub garażu, miejsc parkingowych, chodników, ścieżek z materiałów przepuszczalnych zapewniających swobodny przepływ wody w głąb gleby,
  • Odprowadzanie do kanalizacji deszczowej.

Dlaczego tak istotne jest właściwe zagospodarowanie wód opadowych?

Właściwe zagospodarowanie wód opadowych wymaga szerszego spojrzenia na deszczówkę w kontekście cennego zasobu i nieustannie kurczących się zasobów wody pitnej. Zmiany klimatu powodują, że coraz częściej występują lata o wysokiej temperaturze (susze), podczas których zaczyna się masowe podlewanie trawników i przydomowych ogródków, a to powoduje spadki ciśnienia w sieci wodociągowej, a także jej braki, co stanowi bardzo duży problem w codziennej egzystencji. Duże ilości wody wodociągowej wykorzystujemy do czynności gospodarczych czy ogrodniczych, które nie wymagają aż tak wysokiej jakości.

Racjonalne zagospodarowani deszczówki pozwala oszczędzać wodę pitną

Powstające na naszej nieruchomości wody opadowe najlepiej zagospodarować poprzez zastosowanie różnych układów, połączonych ze sobą, które pozwolą na pełną ochronę zasobów wodnych. Gospodarujmy wodą opadową w sposób zrównoważony, czyli dający realne korzyści  nie tylko w kontekście klimatycznym, ale z myślą o przyszłych pokoleniach.

Jakie kary grożą za odprowadzenie deszczówki do kanalizacji sanitarnej?

Jak wskazuje art. 28 ust. 4a ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu
w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków
(tj. Dz.U. 2023 poz. 537), kto nie stosuje się do zakazu wprowadzania wód opadowych, roztopowych i drenażowych do kanalizacji sanitarnej podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny do 10 000 zł.

Jak przebiega kontrola odprowadzania deszczówki?

Do wykrywania nielegalnych przyłączy deszczówki do kanalizacji sanitarnej używany jest tzw. „zadymiacz”. Urządzenie to generuje dym, który wprowadza się do przyłączy i sprawdza czy nie wydostaje się on z kratek odwodnieniowych lub rynien. Generowany gęsty dym nie jest szkodliwy, można go stosować w zamkniętych pomieszczeniach, jest bezwonny, nie szkodzi ludziom ani zwierzętom.

Informujemy, że pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. przeprowadzają systematyczne kontrole, mające na celu wykrycie nieprawidłowego odprowadzania wód opadowych, roztopowych  i drenażowych do kanalizacji sanitarnej.

 Zgodnie z powyższym, prosimy Odbiorców, którzy wprowadzają wody opadowe, roztopowe i drenażowe do kanalizacji sanitarnej  o niezwłoczne podjęcie stosownych czynności, które wyeliminują opisaną niezgodność w zakresie gospodarki ściekowej - celem uniknięcia niedogodności z tytułu nie stosowania się do wyżej cytowanych zakazów !!!