Biuro podawcze i Sala Obsługi Klienta od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00

KASA od poniedziałku do piątku od 8:00 do 14:00

Jesteś tutaj

Przewiert sterowany


Przewiert sterowany

W pracach związanych z przebudową lub budową sieci wodociągowych Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji spółka z o.o. stosuje szereg metod zabudowy rurociągów.  Jedną z nich jest horyzontalny przewiert sterowany. Metodę tę stosujemy w miejscach gdzie tradycyjny wykop jest utrudniony lub wręcz niemożliwy do wykonania. Zastosowanie takiej metody skraca czas realizacji robót, zmniejsza koszty wykonania i odtworzenia terenu po realizowanych pracach oraz w znaczącym stopniu minimalizuje utrudnienia w ruchu dla mieszkańców.

Stosowana technika przewiertów sterowanych jest to nowoczesna technologia bezwykopowa polegająca na wykonywaniu poziomych przewiertów kierunkowych. Przewierty kierunkowe lub wiercenia kierunkowe są w pełni sterowalne. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów pomiarowych i sterujących, trajektoria wykonanego przewiertu pozwala na omijanie przeszkód zarówno w poziomie jak i w pionie, co pozwala na wykonywanie tego typu operacji na terenach silnie zurbanizowanych.

Horyzontalne przewierty sterowane rozpoczyna się  z powierzchni gruntu. Wykonuje się go przy pomocy specjalnej głowicy sterującej prowadzonej żerdziami wiertnicy w kierunku zaprojektowanego punktu wyjścia. Najpierw wykonuje się wiercenie pilotażowe po uprzednio zaplanowanej trasie. W głowicy wiercącej-pilotażowej umieszczona jest sonda-nadajnik, która umożliwia dokładną jej lokalizację i sterowanie kierunkiem przewiertu.

W trakcie wiercenia podawana jest płuczka (mieszanina wody i bentonitu), której zadaniem jest m.in. stabilizacja otworu wiertniczego, obniżenie współczynnika tarcia, chłodzenie narzędzia wiertniczego oraz transport urobku z otworu. Wiercenie horyzontalne pozwala ominąć wszystkie istniejące w gruncie przeszkody zaznaczone w projekcie takie jak fundamenty, kable, kanalizacja oraz inne wszelkie media, a głowica pilota trafia dokładnie do zaplanowanego celu. Po wierceniu pilotażowym w miejscu wyjścia pilota z gruntu do żerdzi montowana jest głowica rozwiercająca, która pozwala uzyskać żądaną średnicę otworu. Do głowicy podczepiona zostaje rura lub rurociąg i wraz z obrotami rozwiertaka zostaje wciągana po wytyczonej uprzednio trasie pilotażowej. Cała operacja odbywa się przy ciągłym podawaniu płuczki. Proces kończy się w punkcie startowym przewiertu po przeciągnięciu rury/rurociągu..

Poszczególne etapy prac przewiertu horyzontalnego-sterowanego na podstawie robót w Olkuszu ul. Jasna

 Przygotowanie miejsca robót, rozłożenie wiertnicy, przygotowanie odpowiedniego materiału do wykonywania przewiertu horyzontalnego.

 

 Odpowiednie ustawienie wiertnicy, wykonanie otworu pilotażowego poprzez wciskanie w grunt specjalnych żerdzi wiertniczych obracających się w gruncie.

 

Przewiert wykonywany jest przez operatora wiertnicy za pomocą głowicy wiercącej. Umieszczona w niej sonda pozwala na bieżącą kontrolę oraz na dokładny przewiert.

 Osoba prowadząca przewiert namierza na jakiej głębokości znajduje się położenie wiertła przy pomocy lokalizatora.

Po wykonanym przewiercie pilotażowym należy zmienić głowicę na rozwiertak baryłkowy w celu poszerzenia otworu wiercącego. Następnie należy zamontować do krętlika rozwiertaka uchwyt do rury PE w celu wciągnięcia rury przewiertowej.

Przeciąganie przewodu o średnicy Ø160 PE przez powstały otwór pilotażowy.

 W trakcie całego procesu wykorzystuje się płuczkę wiertniczą  podawaną od wiertnicy do głowicy bądź rozwiertaka za pomocą otworów wewnątrz żerdzi. Zapewnia to zmniejszanie oporu podczas wiercenia, chłodzenie, stabilizowanie otworu oraz częściowe wynoszenie urobku.