Jesteś tutaj

Komunikat o błędzie

  • Notice: Undefined offset: 0 w user_node_load() (linia 3724 z /betapwik/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object w user_node_load() (linia 3724 z /betapwik/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 0 w user_node_load() (linia 3725 z /betapwik/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object w user_node_load() (linia 3725 z /betapwik/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 0 w user_node_load() (linia 3726 z /betapwik/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object w user_node_load() (linia 3726 z /betapwik/modules/user/user.module).

Konferencja 06.09.2017


Konferencja nt „Plany bezpieczeństwa zdrowotnego wody”

     Plany dynamicznych zmian w prawodawstwie dotyczącym wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi były przedmiotem konferencji zorganizowanej w dniu 06.09.2017 r. w siedzibie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu.

    Na spotkanie licznie przybyli przedstawiciele zakładów wodociągowych z Chrzanowa, Krzeszowic, Wolbromia, Trzyciąża i Łaz oraz samorządowców z Olkusza, Bukowna, Klucz, Bolesławia. Zaszczyciła nas swoja obecnością również  Dyrektor Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Olkuszu – Agata Knapik.  

     Główne zagadnienie tj. tworzenie planów bezpieczeństwa zdrowotnego wody było referowane przez Zastępcę Dyrektora ds. Wody Krakowskich Wodociągów – Tadeusza Bochnię.

     Nowe Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, które obowiązywać będzie od 27 października br., nakłada na wszystkich dostawców wody konieczność tworzenia ww planów. Jest to związane z dużym  przedsięwzięciem inicjowanym przez wodociągi, mające na celu skuteczne zapobieganie pogorszeniu jakości wody, identyfikowaniu newralgicznych punktów na sieci wodociągowej oraz sprawnej współpracy pomiędzy samorządami, sanepidami i wodociągami.

     Ten nowy sposób nadzoru nad jakością wody, który będzie ujednoliconym w całej Unii Europejskiej procesem,  został w zarysie zaprezentowany przez szacownego Prelegenta Tadeusza Bochnię.

     Wodociągi Olkuskie w najbliższym czasie planują rozpoczęcie prac nad tworzeniem wymaganych przepisami procedur. W tym celu utworzone będą zespoły, w skład których oprócz wodociągowców, wejdą również m.in. przedstawiciele sanepidu, a wszystko po to, by do minimum zredukować występowanie incydentów zaburzeń w jakości wody podawanej siecią wodociągową.

     Tematem drugiego  wystąpienia była jakość wody w sieci Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu. Temat zaprezentowany został przez kierownika akredytowanego laboratorium wodociągów olkuskich – Dorotę Stach.

     Z przedstawionej w prezentacji przez prelegentkę – Dorotę Stach - materiałów, opartych na badaniach wód wykonywanych w wodociągowym laboratorium, jednoznacznie wynika, ze woda w sieci wodociągowej olkuskich wodociągów zawiera zbilansowany skład mineralny i jest wolna od zanieczyszczeń mikrobiologicznych. W porównaniu  z jakością wód butelkowanych olkuska kranówka wypada lepiej niż sprzedawana w sklepach woda. Atutem dla wody wodociągowej jest wzmożony i systematyczny nadzór laboratoryjny prowadzony w laboratorium. Woda bogata w mikroelementy takie jak żelazo, cynk, mangan, fluor, magnez,  wapń daje pewność, że – ze spożywana wodą - do naszych organizmów dostarczany jest „pakiet zdrowotny”, zapewniający prawidłowe funkcjonowanie układów kostnego, nerwowego, krwiotwórczego i trawiennego. Ostrzeżeniem dla ludzi jest spożywanie wód będących poza nadzorem takich jak wody źródlane.

     Do wystąpienia Doroty Stach odniosła się Dyrektor Olkuskiego Sanepidu – pani Agata Knapik. Potwierdziła ona tezę o zanieczyszczeniu mikrobiologicznym lokalnych źródełek wody. Podkreśliła fakt, że zagrożeniem dla ujęć wód stanowi nieroztropna działalność człowieka polegająca na niewłaściwej gospodarce ściekami  z gospodarstw domowych. Nieszczelne szamba, pozbywanie się ścieków przez wylewanie wprost do gleby, z upływem czasu w końcowym etapie musza doprowadzić do skażenia wód podziemnych. Jest to bardzo poważny problem, gdyż może ograniczy dostęp do i tak już skąpych zasobów wody pitnej.

     Spotkanie trwające ponad dwie godziny było dopiero początkiem wspólnej działalności wszystkich instytucja zaangażowanych w bezpieczeństwo zdrowotne wody wodociągowej.