Milowy krok Olkuskich Wodociągów w kierunku pełnego bezpieczeństwa dostaw wody pitnej.
Olkuskie Wodociągi będą realizowały jedną z najważniejszych inwestycji w ostatnich latach – budowę alternatywnego źródła wody pitnej, która będzie pobierana z ujęcia w Braciejówce, kol. Zimkówka. To kluczowa decyzja do zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa dostaw wody dla mieszkańców czterech gmin: Olkusza, Bukowna, Bolesławia i Klucz.
- Projekt jest kontynuacją zmiany układu zasilania czterech gmin w wodę pitną po likwidacji ujęcia wody, pochodzącego z odwodnienia kopalni „Pomorzany”. System zaopatrzenia w wodę od 2017 roku funkcjonuje w oparciu o własne ujęcia wód podziemnych, zlokalizowanych na terenie Gminy Klucze, które stanowią serce systemu wodociągowego. Mamy świadomość, że ujęcia te nie gwarantują bezpieczeństwa zaopatrzenia i koniecznym jest odciążenie zarówno samych ujęć, które są agresywnie eksploatowane jak i samego układu przesyłowego. Pracuje on w strefie podwyższonych ciśnień ze względu na zmianę sposobu pracy po likwidacji kopalnianego ujęcia wody pitnej oraz przy dodatkowych niedogodnościach, związanych z ukształtowaniem terenu i różnicy wysokości pomiędzy Zbiornikami Parcze a ujęciami wody w Gminie Klucze – informuje Prezes Zarządu PWiK Tadeusz Chwast.
Zarząd Olkuskich Wodociągów w obecności największego Wspólnika Spółki - Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Pana Romana Piaśnika 30 kwietnia br. podpisał umowę pożyczki z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na realizację przedsięwzięcia pn.: „II etap - Budowa systemu zaopatrzenia w wodę mieszkańców gmin: Olkusz, Bukowno, Bolesław i Klucze po likwidacji ujęcia wody w kopalni Zakładów Górniczo- Hutniczych "Bolesław" S.A. w Bukownie”.
Kwota pożyczki: 46.000.000,00 zł
Oprocentowanie: 1%
Termin realizacji: 30.06.2029 r.
Okres finansowania: 15.06.2046 r.