Jesteś tutaj

Zdroje wodne dla mieszkańców gmin Olkusz, Bukowno, Klucze i Bolesław


W trosce o mieszkańców, w upalne dni Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z siedzibą w Olkuszu wraz z Gminami proponuje dwie formy ochłody, w postaci kurtyny wodnej i zdroju ulicznego. 

Bezpłatna woda pochodząca z ujęć triasowych i jurajskich nowego systemu zaopatrzenia w wodę dostarczana jest przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Olkuszu już od roku.

Zdroje uliczne wody pitnej stanęły w ważnych miejscach komunikacyjnych w Olkuszu, Bukownie, Bolesławiu i Kluczach. Oficjalne przekazanie zdrojów w obecności włodarzy partnerskich gmin i władz olkuskich wodociągów nastąpiło w dniu dziejeszym w każdej z miejscowości. Burmistrzowie i Wójtowie Gmin obdarowywali przechodniów kolorowymi bidonami i kubkami, a każde dziecko na pamiątkę otrzymało niebieski balonik. 

Nowoczesne zdroje uliczne zostały dostosowane dla każdego – dorośłych i dzieci, w tym osoby niepełnosprawne, a także dla czworonożnych pupili . 

Wybrane parametry wody pochodzącej z ujęć triasowych i jurajskich nowego systemu zaopatrzenia w wodę

Lp.

Skład mineralny wody

Jednostka

Wyniki analiz wraz z niepewnością

1

Odczyn pH w temp. 25°C

-

7,7

2

Żelazo

µg/l Fe

18

3

Zasadowość ogólna

mg/l CaCO3

209

4

Twardość ogólna

mg/l CaCO3

260

(ok.12-14 stopni niemieckich)

5

Wapń

mg/l Ca

76

6

Magnez

mg/l Mg

17

7

Chlorki

mg/l Cl

14

8

Fluorki

mg/l F-

0,12

9

Siarczany

mg/l SO4-

33

Woda, którą dostarczają Olkuskie Wodociągi jest wysokiej jakości. Posiada wiele mikroelementów oraz ma bardzo dobrą jakość pod względem mikrobiologicznym. Zawiera w swoim składzie m.in.:

  • Wapń, który wchodzi w skład materiału budulcowego kości i szkliwa. Pełni rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych, mechanizmie skurczu mięśni, przepuszczalności błon komórkowych, w regulacji procesu krzepnięcia krwi, regulacji rytmu serca oraz wchłaniania witaminy B12, wpływa na kontrolę ciśnienia tętniczego.
  • Magnez, który bierze udział w budowie kości i zębów, ma udział w procesie widzenia, spełnia ważną rolę w przekazywaniu informacji między mięśniami i nerwami, bierze udział w przemianie materii, hamuje krzepnięcie krwi (chroni przed zakrzepami w naczyniach, skrzepami w sercu - ochrona przed zawałem), jest aktywatorem niektórych enzymów.
  • Żelazo, które jest składnikiem czerwonego barwnika krwi (hemoglobiny), niezbędny także w procesie tworzenia czerwonych ciałek krwi w szpiku kostnym. Jest niezbędny do prawidłowej budowy skóry, włosów, paznokci, do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.
  • Fluor, jest składnikiem kości i zębów, wzmacnia szkliwo, zębinę, zapobiega występowaniu próchnicy, zmniejsza rozpuszczalność szkliwa. U osób dorosłych pełni również ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu kośćca. Wpływa na gospodarkę wapnia i fosforu w organizmie. W okresie ciąży pomaga we wchłanianiu żelaza i zapobiega niedokrwistości.
  • Fosfor, składnik kości, zębów, związków wysokoenergetycznych, kwasów nukleinowych, kefaliny, lecytyny, błon komórkowych oraz krwi. Bierze udział w budowie i utrzymaniu prawidłowego stanu zębów i kości; w regulacji równowagi kwasowo-zasadowej, Odgrywa bardzo duża rolę w procesach anabolicznych i katabolicznych, bierze udział w spalaniu glukozy.
  • Chlorki, są głównym składnikiem wydzielin i wydalin, wchodzą w skład soków trawiennych w przewodzie pokarmowym (sok żołądkowy i ślina), uczestniczą w regulacji gospodarki wodnej w organizmie oraz równowagi kwasowo zasadowej.